Əsas səhifə » Sanksiyalar ləğv edilərsə, ABŞ-la əməkdaşlığımız sürətlənəcək - Türkiyə MN
Sanksiyalar ləğv edilərsə, ABŞ-la əməkdaşlığımız sürətlənəcək - Türkiyə MN
CATSAA sanksiyaları ləğv edilərsə, ABŞ ilə müdafiə sənayesi və müdafiə, təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığın sürətlənəcəyini qiymətləndiririk.
AzerVoice xəbər verir ki, bu barədə Türkiyənin Milli Müdafiə Nazirliyinin (MSB) mənbələri, Nazirlikdə keçirilən mətbuat məlumatlandırma toplantısının ardından jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Suriya ilə bağlı son vəziyyətə dair verilən suallara cavab olaraq, mənbələr, 9 mart 2025-ci ildə Ürdünün ev sahibliyi etdiyi, Türkiyə, İraq, Suriya və Livan hökumət nümayəndələrinin qatıldığı toplantını xatırladılıb.
Mənbələr, həmin toplantıda iştirak edən 5 ölkənin, başda İŞİD terror təşkilatı olmaqla, Suriyanın terrorla mübarizəsinə dəstək verməyi razılaşdırdığına diqqət çəkib.
"Suriyanın yeni hökumətinin tələbləri və müvafiq ölkələrlə razılaşmalar nəticəsində birgə əməliyyat mərkəzinin qurulması mövzusunda fikir birliyinə gəlmişik. Bu çərçivədə, Türkiyə, Suriyanın yeni hökumətinin tələbləri ilə uyğun olaraq, Suriya ordusunun qabiliyyətini artırmaq məqsədilə təlim məqsədli baza qurulması məsələlərini müzakirə etməkdə davam edir",- deyə nazirlikdən bildirilib.