Əsas səhifə » Özbəkistan və Qazaxıstan Prezidentləri Qeyri-Rəsmi Görüş Keçirəcək
Özbəkistan və Qazaxıstan Prezidentləri Qeyri-Rəsmi Görüş Keçirəcək
Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin dəvəti ilə qeyri-rəsmi görüş keçirmək məqsədilə Almatı şəhərinə işgüzar səfər edəcək.
AzerVoice xəbər verir ki, bu səfər çərçivəsində Özbəkistan və Qazaxıstan nümayəndə heyətləri arasında keçiriləcək görüşlərdə, iki ölkə arasında mövcud yaxşı qonşuluq, strateji tərəfdaşlıq və ittifaq münasibətlərinin daha da gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunacaq.
Eyni zamanda, beynəlxalq və regional əhəmiyyət kəsb edən aktual məsələlər də gündəmə gətiriləcək. Hər iki tərəf, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayacaq.
Görüş zamanı, ticarət və sənaye kooperasiyasının, nəqliyyat və logistikanın, enerji sahəsinin, kənd təsərrüfatı və su təsərrüfatı sahələrinin inkişaf etdirilməsi üçün konkret addımların atılması məsələləri də müzakirə ediləcək. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində həmçinin fəal regional əlaqələrin yaradılması və mədəni-humanitar mübadilənin davam etdirilməsi məqsədilə ortaq tədbirlərin həyata keçirilməsi müzakirə olunacaq.
Özbəkistan və Qazaxıstan Prezidentlərinin keçən ilin aprel ayında Xiva şəhərində təşkil etdiyi iki tərəfli görüşün ardınca, Almatı şəhərində keçiriləcək bu növbəti görüş, iki ölkənin daha da yaxınlaşması və strateji əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Hər iki ölkə liderləri bu görüşün nəticəsində əlaqələrin müxtəlif sahələrdə genişlənməsi və möhkəmlənməsi üçün yeni imkanlar yaratmağa ümid edirlər.