qərarına əsasən, Le Pen və partiya üzvləri dövlət vəzifələrindən 5
il müddətinə məhrum ediliblər. Siyasətçi bu qərarı siyasi
rəqiblərinin ona qarşı qurduğu bir oyun olaraq qiymətləndirib və
apellyasiya şikayəti verəcəyini açıqlayıb.
Le Penin rəhbərlik etdiyi Milli Rassemblement partiyasının Fransada güclü bir tərəfdarı bazası olsa da, bu mühakimə onun prezident seçkilərində iştirakını ciddi şəkildə məhdudlaşdıracaq. Siyasətçinin müttəfiqləri və dəstəkçiləri, bu qərarı şiddətlə tənqid edərək, Le Penin müdafiəsini açıq şəkildə bəyan ediblər.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov və Macarıstanın baş naziri Viktor Orban da Le Penə dəstək verərək, qərarın Avropa demokratiyasını zədələdiyini ifadə ediblər. Həmçinin, Hollandiyalı siyasətçi Geert Wilders və iş adamı Elon Musk da Le Penin yanında olduqlarını bildiriblər.
Le Penin 2027-ci ildəki prezident seçkilərində iştirak edə bilməsi, apellyasiya prosesinin nəticəsindən asılı olacaq. Əgər apellyasiya 2027-ci ilə qədər tamamlanmazsa, partiya lideri Jordan Bardella onun yerinə namizəd ola bilər.